Çocuklarda Öfke Kontrolü

Öfke, hoş olmayan durumlara karşı verilen insan doğasının temel duygulardan biridir. Öfke kontrolü çocukluk çağında başlar ve beyin ön bölgesinin bir işlevidir. Öfkeyi doğru şekilde ifade edebilme becerisine “öfke kontrolü” denir.

 

Öfke kontrolünde temel amaç; Saldırganlıktan uzak, şiddet içermeyen, çocuğun kendisine ve çevresindekilere zarar vermeyecek şekilde duygusunu ifade etme becerisini kazanmasıdır.

 

Öfke durumunda bir takım tepkiler ortaya çıkar;

 

•Kan basıncı artması ve kalp atışları hızlanır,

•Nefes alıp vermede düzensizlik,

•Aşırı stres ve gerginlik,

•Tartışma sırasında kişiye veya herhangi nesneye yönelik şiddet uygulanması.

 

Öfkenin kontrol edilememesi durumunda, fiziksel şiddetin (vurma, itme, dövme) eşyalara zarar verme (kırma, dökme, parçalama) davranışının, sözsel şiddetin (ağır hakaret, küfür ) ve kendine zarar verici davranışlarının sergilenmesi öfkenin patolojik dışa vurumu anlamına gelir. Bunlar ciddiye alınması ve nedeni mutlaka araştırılması gereken davranışlardır.

 

Öfke kontrol sorununun başında genetik faktörler gelir. Ayrıca bilişsel olarak yaşıtlarından geri olan çocuklarda ve duygu durum düzensizliği olan çocuklarda risk yüksektir. Anne baba çatışması ve ebeveyn arasında tutum farklılığı olan ailelerde yetişen çocuklar yine riskli grubu oluştururlar. Yaşıtları arasında kabul görmeyen ya da aileleri tarafından ihmal edilen çocukların öfke kontrol sorunu yaşamaları daha sık rastlanan bir durumdur.

 

Bir çocuğun tavrını değiştirmek pek kolay değildir. Ancak çoğunuzun öfkesini kontrol altına almasına yardımcı olabilirsiniz.

 

 

Öfke kontrol sorunu yaşandığında,

 

· Öfkeye öfkeyle karşılık verilmemeli, öncelikle sakin olmaya çalışmalısınız.

· Konuşmanıza dikkat edin, yumuşak, sakin ve net ses tonu ile konuşulmalı.

· Çocuğun söylediklerini sabırla dinlemeli, tartışmaya girilmemeli.

· Çocuğun çevresinde zarar verebileceği, kırıp dökebileceği şeyleri kaldırılmalı.

· Onu bir şeyler yiyip içerken konuşmaya davet edilmeli.

· Bu dönemde emredici konuşmamalı.

 

Kendisine her türlü zarar verme durumunda engel olunmalı (ancak bazı çocukların gösteriş biçiminde yaptıkları davranışları da göz ardı etmeyip hemen müdahale etmemek gerekebilir).

 

Öfke nöbetinde önce buna sebep olabilecek bir olay olup olmadığını düşünülmeli ve bulmaya çalışılmalı. Ancak çocuk sakinleştikten sonra sorunu konuşulmalı, nasıl çözümleyeceğinizi ve başka alternatifler tartışılmalı. Kendini nasıl daha iyi ifade edebileceğini ve makul isteklerinin yerine getirebilmenin ancak böyle mümkün olacağını anlatılmalı.

 

Çocuğunuz gün içinde 15 dakikadan uzun süre ile sık öfke nöbetleri geçirerek kendisine veya çevresine zarar veriyor, siz ise çocuğunuzun öfke nöbetleri sırasında duygularınızı kontrol edemiyor ve nasıl davranmanız gerektiğini bilemiyor iseniz bir uzmana danışmalısınız.

 

Ataşehir Amerikan Kültür Koleji’nde çocuklarınız daima öğretmenlerin ve rehberlik biriminin gözetimi altındadır. Çocukta herhangi bir belirti gözlenmesi durumunda aile ile iletişime geçilir ve süreci nasıl yönetecekleri konusunda bilgilendirilir.

 

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü

 

ataşehir kolej, öfke kontrolü , çocuklarda öfke , ataşehirde özel okul , ataşehir kolej , öfke yönetimi

Paylaş: