AK OKULLARI'NIN SEMEP BAŞARISI

SEMEP, South-Eastern Mediterranean Sea Project / Güneydoğu Akdeniz Projesi kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir sözcüktür. Birleşmiş Milletlere bağlı bir alt kuruluş olan UNESCO tarafından onaylanan uluslararası SEMEP projesine 24 ülkeden pek çok okul üyedir. Projenin amacı Doğu Akdeniz Bölgesinde ortak bir çevre dili ve çevre anlayışı oluşturmaktır. Bunun için sosyal, tarihi, bilimsel, teknolojik, etik ve kültürel boyutları içerecek şekilde bütünsel bir çevre eğitimi geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu yılki konusu Biyolojik Çeşitlilik ve Su olan SEMEP’e okulumuz da katılım sağlamış ve bu proje kapsamında çalışmalar yürütmüştür.

 

Proje kapsamında 6A sınıfından Neva Tekkan “Animals Depend on Water, Water Depends on Us” başlıklı, 6B sınıfından Barkan Çıkrıkçı “Suyu Kirletme Habitatları Koru” başlıklı afiş çalışmalarını hazırlayıp sunumlarını yaptılar. Projenin sosyal medya ayağında 6. Sınıf öğrencilerinden Azra Şehrazat Çetinler, Defne Doğu ve Bartu Bayar biyolojik çeşitlilik ile ilgili Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinin Müdür Yardımcısı olan Yüksek Orman Mühendisi Salih Sercan Kanoğlu ile röportaj yaptılar. Bartu Bayar ve Uygar Bora Özyurt ‘un su tüketimi ile ilgili hazırladıkları proje SEMEP sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.

 

Okulumuz LEGOMANYA takımı öğrencileri hazırladıkları Fantastik Canlılar: Arılar projesini SEMEP çalışmasının son aşaması olan proje etkinliğini 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü sundu. Takımın daha önce FLL Turnuvasından proje sunum ödülü aldığı Fantastik Canlılar: Arılar projesi SEMEP’de en iyi tiyatro ödülünü almıştır. Ayrıca öğrencilerimizin yapmış oldukları çalışmaların SEMEP’in sosyal medya aracındaki paylaşımları ile de okulumuza sosyal medya ödülü verilmiştir. Bu çalışmaların yürütülmesinde öğrencilerimizi destekleyen öğretmenler; Burcu Aygen, Sema Küçükmert Ertekin, Nurhan Gerçil, Büşra Sarıçayır MD Yrd. Harun Öngören